| Mehmet Kılıvan

Dropshipping Avantajları

E-ticaret dünyasında her geçen gün yenilikler gündeme gelirken farklı kavramların hayatımıza girmesi ile hizmet anlayışlarında da farklılıklar meydana gelmeye başlamıştır. Bu noktada e-ticaret satıcılarının karşılaştığı en yeni kavram Dropshipping olur. Siz de Amazon satıcısı olarak yeniliklere açık biriyseniz bu harika kavramı her yönü ile öğrenerek nasıl satış yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Daha önce sizler için hazırladığımız Amazon’da Stoksuz Satış Yapmak konusu gayet ilgi çekici olurken bir yandan da bu kavramın açıklanmasında yardımcı rol oynamıştı. Şimdi gelin Drophipping nedir? Nasıl Kullanılır? Kimler için avantajlıdır? Bu soruların hepsine en doğru yanıtları vermeye çalışalım!

Stoksuz Satış Ne Demektir?

Amazon’da stoksuz satış yapmak kavramını açıklarken öncelikle stok ile satış yapmanın nasıl bir süreç olduğunu ifade etmek gerekiyor. Alıcılardan gelen talepleri karşılamak adına her üründen belirli sayıyı ellerinde bulunduran satıcılar bu ürünleri kendi depolarında veya başka kimselerin depolarında saklar. Bu ürünler satılıp yerlerine yenileri gelene kadar bir stok maliyetine katlanmak zorunda olan satıcıların ürünlerin zarar görmemesi adına ciddi bir çaba sarf etmek zorunda olduğu da bilinir.

Stoksuz satış yapma konusunda gelindiğinde ise stokta mal tutma veya bu malın zarar görmemesi adına çaba sarf etmek gibi bir durum söz konusu olmaz. Tedarikçilerin ellerinde bulunan ürünleri kendi stokunda gösteren satıcılar bir alışveriş durumu olduğunda doğrudan tedarikçi ile iletişime geçerek ürünlerin gönderilmesini sağlar. Böylelikle pek çok anlamda avantajlardan yararlanılır. Şimdi gelin Dropshipping kavramının size katacaklarına daha yakından bir göz atalım!

Depoya Gerek Yok!

Depo olmaksızın satış ve pazarlama yapmak sizce de harika bir fikir olmaz mıydı? O halde stoksuz satış yaparak tüm bu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Çünkü elinizde bir stok olmayacağından ürünlerinizi depolayıp onlar için endişe etmenize de hiç gerek kalmayacak. Bu durumda bir depo çalışanına da ihtiyacınız olmayacağından maliyetleriniz neredeyse yarı yarıya düşecek!

Birden Fazla Tedarikçi ile Çalışma Fırsatı

Stoklu satış yaparken ürünlerinizi aldığınız bir veya iki tedarikçi ile sürekli çalışmak durumunda olursunuz. Zira satışları yaparken zaman zaman ürün ücretlerini ödemeden açık hesap kullanma durumunda kalabilirsiniz. Bu da maksimum 2 tedarikçi ile çalışma anlamına gelir. Ancak stoksuz satış yaparken böyle bir engel yoktur. Herhangi bir ürün alımı satıştan önce gerçekleşmeyeceğinden tedarikçilerde açık hesabınızın olmasına gerek de yoktur. Bu nedenle Dropshipping çok daha avantajlıdır.

Ürün Çeşitliliği Sınırsız

Stok çekerek ürün satmak istediğinizde gerek fiziksel zorluklar gerekse de ekonomik durumlar nedeni ile belirli miktarda ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak stoksuz satış yaparken bu durum hiç de öyle değildir. Bir sermaye yatırmayacağınızdan ötürü binlerce ürünü sayfanızda listeleyerek milyonlarca kullanıcıya hitap edecek bir yapı oluşturabilirsiniz. Bu durumu elde etmeniz karlılığınızı yükseltme noktasında oldukça önemlidir.

Stok Yönetimine İhtiyaç Yok

Deponuzda ürün olmayacağı hatta deponuz olmayacağı için stok yönetimi ile ilgilenmenize de hiç gerek kalmayacaktır. Sizin açınızdan yapılması gereken tek şey tedarikçilerinizin stoklarını kontrol ederek gelen satışları bu yönde değerlendirmek.Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.