| Mehmet Kılıvan

COVID-19, 2020 yılında insan yaşamını derinden etkileyen ve e-ticaret konusunda da dönüşümlere kapı aralayan nedenlerden bir tanesi olmuştur. E-ticaretle ilgili dönüşümlerin çok ciddi boyutlara ulaştığı dünyada alışveriş alışkanlıklarının kökten değiştiğini ifade etmek gerekir. Bu nedenle de bir ürün/hizmet satın almak isteyen her birey interneti en kaliteli seçenek olarak görmeye başlamıştır.

2020 ve 2021 yıllarında insan yaşamını şekillendiren online alışverişlerin geleceği hemen herkes tarafından merak ediliyor. En çok da e-ticaret alanında hizmet veren markalar tarafından elbette. Peki, pandemi sona erdiğinde online alışverişte durum nasıl olacak? Gelin bu konuya daha yakından bir göz atalım!

Temassız Alışveriş ve Fiziki Mağazalar

2020 yılında insan yaşamında pek çok yenilik gündeme gelse de alışverişte en çok dikkat çeken konu şüphesiz temassız alışveriş olmuştur. Temasın hastalığın yayılmasına neden olduğu ve bu nedenle de temasın olabildiğince sınırlı seviyelere indiği dünyada temassız alışverişle yepyeni bir anlayış doğmuştur.

Temassız alışveriş şifre girme sorununu ortadan kaldırırken alışverişlerin de daha hızlı gerçekleşmesini sağlamıştır. Pandemi sona erdiğinde pandemi ile birlikte uçup gitmeyecek unsurlardan bir tanesi de temassız ödeme olacaktır. Bankaların gittikçe teşvik ettiği ve alışverişin de vazgeçilmezi haline gelen temassız alışverişler daha da yaygınlaşacak. Online ödemelerde de gündeme gelmesi söz konusu olan bu ödemelerin gitgide daha da artış göstermesi muhtemel görünüyor.

E-ticaret Alışverişleri Hız Kesmeden Devam Edecek

Salgınla birlikte internetten alışverişin artması fiziki mağazaların neredeyse satış yapmamasına neden oldu. Gelecekte insanlığı etkisi altına alması beklenen dijitalleşmenin salgın nedeniyle beklenenden daha hızlı gerçekleştiği açıktır. Bunun sonucunda görülen söz konusu dönüşüm salgın sonrasında da devam edecek.

İnsanların kolay bir alışveriş alışkanlığı kazandığı bu sayede de fiziki mağazaları tercih etmediği görülmektedir. Bu kolaylığın gelecekte de devam etmesi çok yüksek bir ihtimal. Market alışverişlerinin dahi internetten gerçekleştiği bir dönem yaşanıyor. Bu da insanların e-ticarete yönelmesiyle çok çeşitli markaların da e-ticaret pazarına girmesine neden olmuştur. Yaşanan dönüşümü takip etmek oldukça zor olsa da sonuç kesinlikle insanlığın lehine olacaktır.

E-ihracat Beklentisi

İnternetten alışverişin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çok ciddi bir ivme kazandığından söz etmek gerekir. Bu nedenle de e-ticaretin dönüşümü yerel bazda değil global bazda çok değerli değişimleri de beraberinde getirecektir. Söz konusu değişimlerin en değerlisi de e-ihracat alanında olacaktır.

İnsanların bir ürün satın alırken internet araştırmalarına yönelmesi küresel bazda önemli dönüşümleri beraberinde getirecektir. Bu nedenle de e-ihracat işlemlerinde git gide daha büyük bir potansiyelin ortaya çıkacaktır. Alibaba, Amazon ve e-bay gibi küresel markaların yanı sıra yeni e-ticaret platformlarının da ortaya çıkması ile birlikte artık daha küçük çaplı markaların dahi e-ihracat işlemlerinde yer alması söz konusu olabilecek!

E-ticarette Arz ve Talep Dengesinde Oynaklıklar

Pandemi, insanların yaşamlarını zorlaştırmasının yanı sıra ekonomik anlamda da çok ciddi sorunlara neden olmuştur. Bu durumda dikkate alınması gereken şey pandemi sonrasında e-satışın azalma yerine artış göstereceğidir. Neden mi?

Pandemi nedeniyle işini kaybeden ya da risk algısı ile elindeki parayı harcamada çekingen davranan pek çok birey vardır. Bu bireylerin riskin ortadan kalkması ile alışverişte daha cömert olacağı söylenebilir. Bu durumda da e-ticaret alışverişlerinin kolaylık ve kalite açısından çok daha yoğun tercih edileceğini ifade etmek gerekecektir. Düşen risk ve artan talepler karşısında e-ticaret platformlarının beklentileri karşılama noktasında nasıl bir refleks göstereceği de merak konusudur.

E-ticarette İnsanlığı Neler Bekliyor?

2021 yılı ve sonraki süreçte insanlar için çok ciddi değişimler beklemiyor. Ancak pandeminin etkilerinin ortadan kalkması oldukça yavaş olacak gibi. Özellikle e-ticaret kanadından değerlendirildiğinde insanların fiziksel mağazalara ilgisi oldukça düşük. Online alışverişler en basit ürünler için dahi ön planda. Market alışverişini 1 km ötedeki markete gitmek yerine internetten yapan bireylerin bu rahatlığı da kolay kolay bırakması mümkün değil.

E-ticaret platformları açısından değerlendirildiğinde ise artacak talep karşısında hazırlıklı olmak elzemdir. Zira markaların satışlar karşısında hazırlıksız yakalanması bir e-ticaret platformu için en büyük olumsuzluklardan olacaktır. Kullanıcının memnuniyeti düşecek ve markanın prestiji de zarar görecektir.Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.