| Mehmet Kılıvan

Covid-19 pandemisinin hayatımıza girmesi ile birlikte e-ticaret çok daha büyük bir önem kazanmaya başlamıştır. 2020 yılının Mart ayında ilk Covid-19 vakasının görülmesi firmaların ve devletin çeşitli önlemler almasına neden olmuştur. Özellikle mağazaların yüksek tehdit oluşturması nedeni ile pek çok fiziksel mağaza kapanmıştır. Bu doğrultuda online ticarete olan yönelim ise büyük ölçüde artmıştır.

Pandemi döneminde ülke ve dünya genelinde yaşanan sıkıntılar en çok esnafları ve mağazaları etkiledi. Dünya çapında bir kriz olan Covid 19 pandemisi pek çok firmanın kapanmasına ve küçülmeye gitmesine neden oldu. Bu doğrultuda fiziki mağazalar ise hem müşterilerin evden ürünlerine ulaşmasını sağlamak hem de çalışanlarının sağlığını korumak için online satış kanallarına yönelmiştir. Bu sayede online ticaret ile ilgilenen firmaların bu pandemi döneminden daha az etkilendiğini söylemek mümkündür. Peki, pandemi döneminden sonra mağazaların neden e-ticarete yönelmesi gerekiyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Tüketiciler E-Ticareti Tercih Ediyor

Pandemi dönemi ile evde kalmaya başlayan tüketiciler market alışverişinden kıyafet alışverişine kadar pek çok ihtiyacını online alışveriş ile karşılıyor. Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde online ticaret firmaları büyük önem kazanıyor.

7/24 Ulaşabilme İmkânı

Bilindiği üzere online alışveriş siteleri müşterilere 7/24 ürünlere ulaşabilme imkânı sunuyor. Bu nedenle tüketiciler fiziki mağazaların yanı sıra online alışveriş sitelerini tercih ederek ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabiliyor. İnternet üzerinden alışveriş yapma deneyimini seven tüketicilerin ise bu alışveriş yönteminin avantajlarını benimsediğini ifade etmek gerekir.

Fiziki mağazaların belirli saat aralıklarında açık kalmalarına izin verilmektedir. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte mağazaların faaliyet gösterme sürelerinde belirli bir azalma söz konusudur. Bu nedenle online mağazalar, firmaların müşterilerine çok daha uzun süre boyunca hizmet vermesini sağlamaktadır.

Daha Fazla Ürüne Ulaşma İmkanı

Bilindiği üzere online alışveriş tüketicilerin daha fazla ürüne daha kısa süre de ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle online alışveriş deneyiminin son derece önemli olduğunu ifade etmek mümkündür.

Profesyonel E-Ticaret Sitesi

Siz de pandemi döneminin etkilerinden en az zararla kurtulmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Profesyonel ve kaliteli online alışveriş siteleri ile müşterilerinize en iyi alışveriş deneyimini sunabilirsiniz. Dolayısıyla konu ve hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak için bizim ile iletişime geçebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı Konumdan Erişim

Online mağazalar, firmaların müşterilerine farklı konumlardan ulaşmasını sağlar. Türkiye’nin her yerinden kargolama imkanı ile firmalar müşterilerinin her türlü ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilmektedir. Bu sayede sadece belirli bir alanda hizmet veren firmaların daha fazla ürün satması mümkündür. Bu da doğrudan satışları etkileyen bir unsurdur.

Alıcı / Pazar Taleplerine Daha Hızlı Yanıt

Çevrimiçi satış yapmaya başladığınızda her etkileşim daha hızlıdır. E-ticaret pazarları size modern bir lojistik veya dağıtım sistemi sunar. Bunun anlamı, alıcı siparişinin verimli bir şekilde teslim edilmesidir. Ürün iade yönetimi, hızlı bir şekilde halledilebilecek bir artı nokta daha vardır. Bu da ödemeleri iade edersiniz ya da yeni ürünle değiştirebilme olanağıdır.

Piyasa taleplerine yanıt verirken hızlı eylemler bile uygulanabilir. Bu e-ticaret örneğini düşünün. Bir alıcı bir ürünün stokta kalmadığını gördüğünde, "Bana Bildir" seçeneğini tıklayabilir. Bu, ürün tekrar satışa sunulduğunda onu bilgilendirir. Ayrıca satıcıları, daha fazla alıcı alabilmeleri için bu ürünü yeniden stoklamaları gerektiği konusunda bilgilendirir.

Sesle etkinleştirilen kişisel asistanlara talep olduğunu varsayalım, bir satıcı bu ürünleri stoklayarak bu talebe anında cevap verebilir. Bu ürünün satacağından emin ve diğer satıcılarda da aynı şeyi gördü.Satıcılar da hızlı bir şekilde anlaşmalar, promosyonlar oluşturabilir. Bu, müşterileri çeker ve daha fazla satış yaratma şansını artırır. E-ticaret satıcıları istedikleri zaman kupon planlayabilir ve uygulayabilir. Hatta bu tür teklifleri kendi mağazaları için özelleştirebilirler.

Siz de online mağazalar ile faaliyet göstermek ve müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek online satış ve e-ticaret ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Sanal ortamda satış yapmak ve satışlarınızı artırmak için siz de hemen harekete geçin.Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.