| Mehmet Kılıvan

Online satış sitesi, firmaların ürünleri internet üzerinden satışa sunduğu siteler olarak bilinmektedir. Müşterilere ve tüketicilere çeşitli avantajlar sağlayan online satış sitesi son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Özellikle internetin ve teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi tüketicilerin online satış kanallarına yönelmesini sağlamaktadır.

İnternet üzerinden firmalar ile müşterilerine bulunmasını sağlayan e-ticaret sitelerinin çeşitli avantajları olduğundan bahsettik. Peki, söz konusu avantajlar nelerdir?

Online Satış Sitesi Avantajları

Online satış sitesi avantajlarını genel olarak aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Daha Hızlı Satın Alma Süreci

Müşteriler istedikleri şey için alışverişe daha az zaman ayırabilirler. Bir seferde birçok ürüne kolayca göz atabilir ve beğendikleri şeyleri satın alabilirler. Çevrimiçi olduklarında, müşteriler kendilerinden uzakta fiziksel mağazalarda bulunan veya bulundukları yerde bulunmayan ürünleri bulabilirler.

E-ticaretin avantajları, geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapmasına yardımcı olmayı ve siparişin teslim edilmesini de içerir. Bir öğeyi aramak, açıklamayı görmek, sepete eklemek - tüm adımlar hiç vakit kaybetmeden gerçekleşir. Sonunda, alıcı, eşyaya sahip olduğu ve uzaklara seyahat etmesi gerekmediği için mutludur. Bu durumda online alışveriş ile fiziki mağazalarda ki vakit kaybı da ortadan kaldırılmaktadır.

Mağaza ve Ürün Listeleme Oluşturma

Ürün listeleme, müşterinin bir ürünü aradığında gördüğü şeydir. Bu, e-ticarette satıcı için bir avantajdır. Bu çevrimiçi işletmenin artı noktası, ürün listenizi oluşturduktan sonra kişiselleştirebilmenizdir.

 

Satıcılar birçok resim, açıklama, ürün kategorisi, fiyat, kargo ücreti ve teslimat tarihi ekleyebilir. Böylece, yalnızca tek bir adımda müşteriye ürünle ilgili birçok şey anlatabilirsiniz. Listenizi oluşturmak, sahip olduğunuz şeyleri alıcılara gösterir. Fiziki mağazalarında böyle bir avantajı yoktur. Bu nedenle online alışveriş sitelerinin fiziki mağazalarda ki yoğunluğu azalttığını ifade etmek gerekir.

Fiziki mağazalarda ürünle ilgili yalnızca bazı ayrıntıları sağlayabilir. Aynı verileri her müşteriye tekrarlamak zorunda oldukları için bu bir güçlük olabilir !!Öte yandan, çevrimiçi bir pazar size ürünü tanımlamanız için alan sağlar. Sadece bir kez ve ilgilenen insanlar onu okuyacaktır. İncelemeler, demo videolar, teklifler hazır ve beklenen teslimat zamanlaması gibi daha fazla bilgi eklenebilir. Son olarak, liste 24x7 çevrimiçi kalır, böylece müşteri istediği zaman öğeyi görebilir. Satıcılar, birden fazla liste ekleme veya tükenen ürünleri kaldırma seçeneğine sahiptir.

Maliyet azaltma

E-ticaretin, satıcıların çevrimiçi satışla ilgilenmesini sağlayan en büyük avantajlarından biri maliyetin düşürülmesidir. Birçok satıcı, fiziksel mağazalarını korumak için çok para ödemek zorundadır. Kira, onarım, mağaza tasarımı, envanter vb. Gibi ekstra ön maliyetler ödemeleri gerekebilir. Pek çok durumda, hizmetlere, stoğa, bakım ve iş gücüne yatırım yaptıktan sonra bile, satıcılar istenen karı ve yatırım getirisini elde edemez.

Bir e-ticaret mağazasıyla satıcı, mağaza bakımı için harcanan tutarı azaltabilir. Bir e-ticaret mağazası ekonomiktir ve fiziksel bir mağazaya kıyasla daha az yatırım gerektirir.Bu aynı zamanda, gelir elde etmek isteyen ancak gerekli başlangıç ​​sermayesine sahip olmayan bireysel ve küçük ölçekli satıcılar için de iyi bir fırsattır.

Uygun Fiyatlı Reklam ve Pazarlama

Satıcıların ürünlerini tanıtmak için çok fazla para harcaması gerekmez. E-ticaret dünyasında, çevrimiçi pazarlamanın birkaç uygun fiyatlı, hızlı yolu vardır. E-ticaret pazarları görsel kanallardır ve satıcılar ürünlerini gerçekten sergileyebilirler. Örneğin, Amazon satıcıları videolar, infografikler, kaliteli çözünürlüklü resimler eklemek için Reklam araçlarını kullanabilir.

 

Özel anlaşmalar, kuponlar, A + içeriği ve sponsorlu reklamlar oluşturmak için DIY özelliklerini kullanarak sade, sıkıcı metne hayat katabilirsiniz. Birçok e-ticaret pazarı, müşterileri analiz etmek için kullanılabilecek müşteri içgörü araçları sunar. Genellikle bu, bekleyen, sevk edilmeyen, gönderilen, iptal edilen, iadeler gibi tüm siparişleri gösteren bir sayfadır.

Müşteriler İçin Esneklik

E-ticaretten işletmeye önemli bir avantaj, satıcıların müşterilere esneklik sağlayabilmesidir. Öne çıkan noktalardan biri, ürün ve hizmetlerin 7 gün 24 saat hazır olmasıdır. Sonuç, satıcının eşyasını herhangi bir yerde, istediği zaman teklif edebilmesidir.Müşteriler her zaman bir e-ticaret pazarında bulunurlar. Elde ettikleri kolaylıklar nedeniyle, çevrimiçi olarak tekrarlanan alışverişler için geri dönmeleri olasıdır. Bu kolaylıklar arasında ücretsiz gönderim, hızlı sipariş teslimatı, fırsatlar ve indirimler, abonelik avantajları bulunur.

Erişim Sınırlaması Yok

Fiziksel mağazası olan bir satıcı, yalnızca belirli sayıda alıcıya ulaşabilir. Müşterilerin evlerine teslimat yapabilirler ancak mesafe sınırlamaları olabilir. Çeşitli e-ticaret pazarlarının kendi lojistik ve dağıtım sistemleri vardır.Yeni müşteriler bulmak için erişimlerini genişletmesi gereken satıcılar bundan yararlanabilir. Bu, yalnızca çevrimiçi satış yapan satıcılar ve fiziksel mağazası olanlar için geçerlidir.Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.