| Mehmet Kılıvan

E-ticaret çalışmalarınıza yön verirken sadece kaliteli ürün satışının size avantaj getirmeyeceğini öğrenmelisiniz. Çünkü internet kullanıcıları alışveriş kararlarını çoğu zaman salt kalite odaklı vermez. Kalite, uygun fiyat, başarılı ürün görseli ve en önemlisi de ürün içeriğidir. Bir ürün içeriği neden bu kadar değerli diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kullanıcıların online alışveriş kararlarının nasıl şekillendiğini bilmelisiniz. Bu da size satış konusunda daha başarılı sonuçlar almayı sağlayacaktır.

E-ticaret satışlarınızı doğrudan etkileyecek olan ürün içeriğinin neden önemli olduğunu daha yakından incelemeye hazır mısınız? Kaliteli ve başarılı içerik süreçleri için aşağıdaki detaylara mutlaka bir göz atmalısınız.

E-ticaret Ürün Açıklaması Ürünü Daha İyi Tanıtır

E-ticaret ürününüz için bir açıklama yayınladığınızda bu açıklamanın en önemli yanı ürünün kullanıcı tarafından tanınmasını sağlamaktır. Bu noktada dikkat çeken bir ürün açıklaması hazırlamak tüketicilerin satın almak istedikleri ürün hakkında daha çok detaya ulaşmasını sağlar. Özellikle e-ticaret mağazalarında satılan ürünlerin büyük bir bilinmezlik olarak kabul edilmesi açıklamaların güven sağlamak açısından değerini arttırır.

Daha önce hiç duyulmamış bir ürünün ne tür detaylara sahip olduğu ve kullanım sırasında hangi avantajları sağlayacağını ancak açıklamalardan anlamak mümkündür. Bu nedenle de açıklamaların doğru, tutarlı ve tüketiciye yönelik olması şarttır.

SEO Sıralamanızı İyileştirir

Ürün açıklaması, sadece tüketiciye yönelik bir açıklama olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü içeriklerin temel amaçlarından bir tanesi de SEO sıralamasıdır. SEO kurallarına uygun hazırlanmış bir açıklamanın kısa sürede sizi daha iyi noktalara taşıyacağını unutmamalısınız. E-ticaret sitelerinde organik trafiği besleyen en değerli seçenek olan ürün açıklamalarını siz de önemseyerek doğru bir SEO çalışmasına kapı aralayabilirsiniz.

Ürün açıklamalarında SEO hedefi ile hareket ederken dikkat etmeniz gereken belli başlı detaylar var. Bu noktada doğru adımlar atmak her halde size avantaj sağlayacak bir konudur. O halde e-ticaretin olmazsa olmazlarından biri olan ürün açıklamalarını hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir bakalım! Bu sayede hem daha doğru işlere imza atabilir hem de daha kaliteli seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Ürün Açıklaması Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

E-ticaretin olmazsa olmazlarından bir tanesi olan ürün açıklamaları ile alakalı nasıl bir yol haritası izleyeceğinizi merak ediyorsanız öncelikle yazım konusundaki detaylara bir göz atmalısınız. Ürün açıklamalarının rastgele yazılması sizin için belli başlı olumsuzluklara yol açacaktır. Bu detayı göz ardı etmeden aşağıdaki kuralları dikkate almalısınız.

SEO Kurallarına Uymalısınız

E-ticarette ürün açıklaması yazarken SEO kuralları dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli konudur. Bu detayı öğrendikten sonra muhtemelen ‘SEO Nedir? SEO kuralları nelerdir? SEO uyumlu makale nasıl yazılır?’ gibi soru işaretleri ile karşılaşacaksınız. SEO uyumluluk konusunda en doğru sonuçları almak adına bir SEO uzmanından destek almanızı öneriyoruz. Bu kapsamda hem içerik planlamanızı kusursuzlaştırabilir hem de ürün açıklamalarında en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Kullanıcı İhtiyaçlarına Cevap Verecek Detaylara Yer Verin

Ürünler için hazırlayacağınız içeriklerde ürün açıklamalarına yer vermemek sizin için en büyük problemlerden bir tanesi olabilir. Bunun nedeni de kullanıcı odaklı olmayan bir açıklamanın kullanıcının ilgisini çekmeyecek olmasıdır.

Tüketicilerin kafasındaki soru işaretlerine cevap vermeyen bir ürün açıklamasının laf kalabalığından başka bir anlamı olmayacağını unutmamalısınız. Bu noktada da doğru bir ürünün tüketicinin temel sorularına cevap vermesi gerekir. Ürünün ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve ne tür avantajlar sağladığı kesinlikle gereklidir. Bu detayları içermeyen bir ürün açıklamasını e-ticaret sayfanızda yayınlamak çok büyük bir değişime neden olmaz.

Ürün Açıklaması Uzunluğunu Doğru Planlayın

Ürün açıklamasının doğru planlanması açıklamanın uzunluk – kısalığı ile çok ilişkili değildir. Bu nedenle de bir e-ticaret sayfasına ürün açıklaması girerken X kelime olsun gibi kurallarla uğraşmayın. Bu noktada önemli olanın kalite ve kurallara uygun bir içerik olduğunu bilin. Tüketici beklentilerini karşılayacak 2-3 paragraflık açıklamanın sayfalar dolusu yazıdan daha iyi olacağını bilin.

Ürün açıklamalarının ortaya çıkaracağı etkiyi ortalama 1-2 ayda çok daha fazla hissedebileceğinizi unutmayın. E-ticaret danışmanınızın da yönlendirmesi ile ürün açıklamalarında her doğru adımın sizi hedefe bir nebze daha yaklaştıracağını unutmayın. Şimdi sıra tüm bu kuralları dikkate alarak bir e-ticaret ürün içeriği hazırlamakta!Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.