| Mehmet Kılıvan

E-ticaret, insanların online alışveriş yapmasını sağlayan oldukça değerli bir seçenek olmayı başarırken bu konuda değişim son hızla devam etmektedir. Online alışverişin boyut değiştirmesi ve insanların da bu konuda ayak uydurmaya çalışması yeni e-ticaret girişimlerinin doğmasına neden olur. Siz de yeni bir girişime kapı aralamak istiyorsanız e-ticarette sizi başarıya götürecek seçenekleri yakından bilmelisiniz. Peki, e-ticarette başarıyı sağlayacak faktörler nelerdir? Gelin daha yakından bir göz atalım!

Kullanıcı Deneyimi

İnternet kullanıcıları bir ürün ya da hizmet satın almak istediklerinde sadece kaliteye odaklanmaz. Çünkü aynı ürünü farklı platformlar aracılığıyla satın almak mümkündür. Bu nedenle de kullanıcı deneyiminin çevrimiçi alışverişler konusunda çok değerli olduğundan söz etmek gerekir. Bir marka ya da kurulma aşamasındaki bir girişim olarak kullanıcıların deneyimini iyileştirmeye odaklanmalısınız.

Ürünlere kısa sürede ulaşabilen ya da ürünleri incelerken sorun yaşamadan alışverişi tamamlamaya doğru yönelebilen alıcılar için e-satış yapan platform kusursuzdur. Özellikle indirim ve kampanyalar da kullanıcı deneyimini destekliyorsa başarınızı engelleyebilecek faktör yok denecek kadar azdır.

Site Tasarımı

Site tasarımı, pek çok kullanıcı için ilgi çekici kısımlardan bir tanesidir. Siteye giriş yapan kullanıcılar kaliteli ve gösterişli bir sonuçla karşılaşmak ister. Bunun nedeni de site tasarımının güven vermesi ve kalite algısını ön plana çıkarmasıdır. Eğer doğru ve başarılı bir tasarım yapılmamışsa bu durumda e-ticarette başarıyı sağlamak adına daha fazla çaba sarf etmek gerekecektir.

Kullanıcılar açısından değerlendirildiğinde görsel çekiciliği olmayan e-satış siteleri amatör olarak değerlendirilir. Bu durum da alıcının amatör bir satış sayfasını tercih etmemesine neden olur. Sonuç olarak başarıdan uzaklaşmak söz konusudur.

Güvenilir Çözümler

 E-ticaret alışverişleri gerçekleştirilirken ilk ve en önemli konu alışverişlerin yapılması sırasında kullanıcının şüphe duymamasıdır. Kullanıcılar için en ufak bir şüphe dahi ciddi sorunlara yol açar. Peki, bir e-ticaret organizasyonunun satış sırasında güven sağlaması adına nelere dikkat etmesi gerekir?

Online satış yapmak isteyen hemen her marka için SSL ve HTTPS sertifikaları oldukça değerlidir. Marka çok yeni olsa dahi bu sertifikaların varlığı güven verici bir durum ortaya çıkarır. Böylelikle kullanıcıların alışverişte sizi tercih etmesi ve size yönelmesi çok daha basit bir hal alacaktır.

Ürün Fotoğraf ve Açıklamaları

E-ticaret platformlarında kullanıcıların ilgisini çeken ve markaya da başarı getiren en önemli konular ürünlerin fotoğraf ve açıklama detaylarıdır. Ürünlerin fotoğraf ve açıklamalarında doğru seçeneklerin olmaması kullanıcı açısından çok ciddi bir olumsuzluktur. Neden mi?

Kalitesiz ve düşük çözünürlükteki fotoğraflar ürünün kalitesi açısından soru işaretlerine neden olur. Ürün çok kaliteli olsa dahi potansiyel müşteriler ürünü almakta tereddüt yaşar. Ürünün açıklamalarına bakıldığında ise kullanıcılar satın almak istedikleri ürünün detaylarını net olarak bilmek ister. Bu nedenle de detayları belli olmayan bir ürünün kullanıcı açısından ilgi çekici olmayacağı düşünülmektedir.

Ürün fotoğrafları ve açıklamalarının yukarıda açıklanan değeri düşünüldüğünde kullanıcının ilgisini çekmek adına kesinlikle detaylar paylaşılmalıdır. Üstelik fotoğraf ve açıklamalarla ilgili kalitenin olabildiğince yüksek standartlarda olması markanız için çok daha ayrıcalıklı sonuçlar doğuracaktır.

Mobil Deneyim

E-ticaret platformlarında başarıyı yakalamanın olmazsa olmazlarından bir tanesi de mobil uyumluluktur. Çünkü mobil cihazların insan yaşamındaki yeri ve önemi azımsanamayacak ölçüde fazladır. İnsanların büyük bir kısmının internete ulaşırken mobil cihazları tercih etmesi e-ticaret çözümlerinde de mobil cihazlardan faydalanmanın gerekliliğin gösterir. Bu durumda potansiyel müşterilerinizle buluşmak ve kaliteli hizmet sunmak adına ‘Responsive Tasarım’ öncelikleriniz arasında yer almalıdır.

Mobil uyumlu olmayan e-satış sayfalarının genellikle kullanıcıların ilgisini görmediği ifade edilebilir. Bu da satışların düşmesine ve e-ticarette başarısızlığa neden olur. Mobil uyumluluk e-satış platformunuzun en değerli özelliklerinden bir tanesi olacaktır.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, kaliteli ve kusursuz hizmetlerin en önemli seçeneklerinden bir tanesidir. Bu nedenle de müşteri hizmetleri konusunda müşterilerin beklentilerini maksimum manada karşılamaya özen göstermelisiniz. Özellikle müşterilerin sorunlarını hızlı ve kaliteli bir şekilde çözmeye çalışmak e-ticarette başarıyı getirecek seçeneklerdendir. Bunun yanı sıra müşterilerin yaşadığı sorunların farkına varıp buna yönelik çözüm önerileri ortaya koymak da değerlidir.

Yukarıda sıraladığımız bütün çözümlere odaklanarak kusursuz bir e-ticaret girişimine kapı aralayabilirsiniz. Zaman kaybetmeden Hemendukkan.com ile bu işe atılmaya ne dersiniz?Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.