| Mehmet Kılıvan

E-ticaret satışlarınızın kaliteli bir şekilde gerçekleşmesi ve markanızı büyütmek adına işe nereden başlayacağınızı öğrenmek ister misiniz? Ulusal ve uluslararası çapta başarıya kapı aralayacak olan çözümler için size harika bir rehber hazırladık! Bu rehbere göz atın ve birbirinden değerli adımlarla e-ticarette başarı yakalamak adına harekete geçin!

Ürün ve Sektör Belirleyin

E-ticarette başarılı olmak adına nasıl bir yol haritası izleyeceğinizi merak ediyorsanız bu konuda ilk atacağınız adım ürün ve sektör seçimi olacaktır. Neden mi? Çünkü henüz kurulum aşamasındaki bir marka için ürün ve sektör seçmek başarıda ilk adımı atmak kadar önemlidir. Doğru ürünü ve sektörü seçmek içinse e-ticaret trendlerine bir göz atmanız şarttır.

Son dönemlerde satış grafikleri yükselen ve sürekli satılabilecek ürünler arasında olan seçenekleri dikkate alarak markanızı kurabilirsiniz. Ürün ve sektör seçiminde bazen araştırma yapmadan tecrübelerinizi kullanarak da harekete geçebilirsiniz. Halen yürüttüğünüz satışları dijitale taşımak bu noktada en değerli örneklerdendir. Dijital dünyada yapacağınız satışlar sayesinde başarıya adım atabilirsiniz.

Alan Adı Satın Alın

E-ticarette başarılı olmak adına atmanız gereken 2. önemli adıma markanıza özel bir alan adı satın almak olacaktır. Henüz markanızı belirlemediyseniz alan adını da düşünerek bir marka seçmeye özen göstermelisiniz. Kısa, akılda kalıcı ve mümkünse Türkçe karakterler içermeyen bir marka belirlemek alan adı satın alırken de sizin için kolaylaştırıcı bir etki yaratacaktır.

Alan adı seçerken kolay bulunabilir ve e-ticaret satışlarınızla ilgili alternatiflerden faydalanmak sizin için oldukça başarılı alternatiflere kapı aralayacaktır. Bu nedenle de alan adı satın alırken aceleci davranmamaya çok önem vermelisiniz. Yapacağınız titiz çalışmalar sonucunda sizi başarıya götürecek seçeneklerden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Şirket Kurun

E-ticaret çalışmalarını gerçekleştirmek ve kaliteli çözümlerle satışlarınızı yönetmek için şirket kurmanız gerekir. Zira alışverişin bir kayıt altına alınması ve faturalandırılması gerekir. Bir şirketiniz yoksa alışverişler için fatura kesemeyecek ve hukuki açıdan sorumluluklarınızı yerine getiremeyeceksiniz. Ancak şirket kurduğunuzda hem hukuki sorumluluklarınızı yerine getirebilir hem de müşterilerinizin gözünde daha güvenilir bir marka olmayı başarabilirsiniz.

E-ticarette başarılı olmanın ip uçlarından bir tanesi olan şirket kuruluşunu siz de dikkate alarak markanızı büyütmeye odaklanmalısınız.

Güvenilir Bir Altyapı Oluşturmalısınız

E-ticaret platformu kurarken ilk aşamada yazılım işlerine girişmek istiyor olsanız da yukarıda sıralanan aşamaları halletmeden yazılıma odaklanmak çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle de güvenilir bir yazılım için zamanı geldiğinde girişimlerinizi yapmalısınız.

Güvenilir bir altyapıdan kasıt aslında size özel çözümler sunan e-ticaret yazılımlarıdır. Çünkü son dönemde artan e-ticaret yazılımları kalite ve performans konusunda bekleneni veremediğinden başarısızlığın nedenlerinden biri olur. Siz de çok emek verdiğiniz online satış sayfanızın yazılım ve altyapı sorunları nedeniyle başarısız olmasını istemiyorsanız kesinlikle doğru tercihlere odaklanmalısınız.

Yazılım seçerken mümkünse size özel kodlanmış bir e-ticaret platformu oluşturmak doğru olacaktır. Bunun yanı sıra hizmet vereceğiniz sektöre uygun çözümler sunan bir sistem inşa etmek ileride karşılaşabileceğiniz sorunları ortadan kaldırabilecektir.

Doğru Sermayeyi Ayırmalısınız

Sektör, ürün ve doğru planlama e-ticarette başarının olmazsa olmazları arasında yer alsa da doğru bir sermaye belirlemek her şeyden önemlidir. Bu nedenle de işinizi başarıya ulaştırmak adına nasıl bir sermayeye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeli ve buna göre harekete geçmelisiniz.

Sermaye planlaması yaparken e-ticaret operasyonlarınızı her yönüyle ele almalı ve sürprizlere yer vermemelisiniz. Çok emek verdiğiniz bir projenin maddi imkansızlıklar nedeniyle rafa kalkması sizin için hayal kırıklığı olacaktır. Bu nedenle doğru adımlar atmalı ve bütçe belirlerken de hedeflerinize odaklanmalısınız.

Reklam ve Pazarlama Çalışmaları

 Reklam ve pazarlama çalışmaları dijital dünyanın en önemli konularından bir tanesidir. Bu nedenle de dijital pazarlamanın önemli bir ayağı olan e-satışlarla alakalı reklam ve pazarlamada doğru hedeflemeler gerçekleştirmelisiniz. Pazarlamada karşılaşacağınız sorunların sizin için kayıplara neden olacağını göz ardı etmeden harekete geçmelisiniz.

E-ticarette başarıyı getirecek olan reklam ve pazarlamada doğru araçları kullanarak hem rakiplerinizle rekabet edebilecek hem de sektörün önemli bir paydaşı haline geleceksiniz. Bu anlamda süreci her yönüyle ele almak sizin açınızdan oldukça değerli çıktılara kapı aralayacaktır. Başarıyı hedefleyen bir marka olmak istiyorsanız sizin için sıraladığımız adımları kesinlikle dikkate almalısınız.Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.