| Mehmet Kılıvan

Her yıl daha fazla internet kullanıcısı online satış fırsatlarından yararlanırken e-ticaret endüstrisinin patlama yaşadığını söylemek de mümkün hale gelmektedir. Dünyadaki hemen hemen her büyük perakendecinin artık bir online mağazası vardır.Bu da her gün yalnızca online satış mağazalarının açılışı anlamına gelmektedir.

E-ticaret hem tüketiciler hem de firmalar için harikadır. Çünkü bir satın alma işlemi yapmaya çalışırken her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip oldukları anlamına gelir. Ancak e-ticaret mağazası sahipleri için bu, çevrimiçi perakendenin giderek daha rekabetçi bir endüstri haline geldiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle e-ticaret için sosyal medyayı kullanmak çok değerlidir.

SEO ve PPC gibi stratejiler, çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanıza ve yeni müşterilere ulaşmanıza olanak tanımaktadır. Bunun yanı sıra e-ticaret sosyal medya pazarlaması, marka farkındalığını artırmanın ve sitenize nitelikli trafik getirmenin başka bir etkili yolunu sunmaktadır.

Nasıl kullanılacağından hangi platformların kullanılacağına kadar e-ticaret sosyal medyası hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için size bir rehber E-ticaret işiniz için sosyal medyada profesyonel yardım arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya E-Ticareti Nedir?

E-ticaret sosyal medyası ya da sosyal medya e-ticareti, bir e-ticaret mağazasını pazarlamak için sosyal medyayı kullanma uygulamasının kullanılmasını ifade etmektedir. E-ticaret mağazaları; marka bilinirliği oluşturmak, çevrimiçi takipçileri çekmek ve çevrimiçi satışlar oluşturmak için sosyal medyayı kullanabilir. Şirketler ayrıca markalarını, profillerini ve ürünlerini çevrimiçi olarak paylaşmak için sosyal medyayı kullanabilir.

Sosyal Medya E-Ticaretinin Faydaları

E-ticaret için sosyal medyanın en temel faydaları genel olarak aşağıdaki gibidir.

 

Çevrimiçi Erişiminizi Artırır

İnternet erişimi olan yetişkinlerin%71'inin sosyal medyayı kullandığı düşünüldüğünde hemen hemen her işletme Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda pazarlamadan faydalanabilir. Bu özellikle e-ticaret perakendecileri için geçerlidir.

Hedef Kitlenize En Çok Vakit Geçirdikleri Yerden Ulaşım Sağlarsınız

Sitenizi arama motorları için optimize etmek ve PPC kampanyaları yürütmek, kullanıcılara aktif olarak belirli ürünleri ararken ulaşmanıza olanak tanır. Ancak sosyal medya ile onlara çevrimiçi olarak en sevdikleri yerlerde de ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitlenizle Rahat Bir Şekilde Etkileşim Kurabilirsiniz

Sosyal medya platformları, potansiyel müşterilerle iletişim kurmanın diğer reklam kanallarından çok daha az resmi bir yolunu sunarak, ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılarla iki yönlü konuşmalar yapmayı kolaylaştırır.

Markanızın Çevrimiçi Paylaşılmasına Yardımcı Olun

Sosyal medyanın doğası göz önüne alındığında, mevcut müşterilerinizin markanızı aileleri ve arkadaşları ile paylaşmasına olanak tanır. Nu, herhangi bir çevrimiçi perakendeci için ideal bir durumdur.

Web Sitesi Trafiğini Artırır

Sosyal medya kullanımı ile web sitenize trafik çekebilirsiniz. Bu sayede web sitenizin tıklanma oranları artarken yeni müşteriler edinme olasılığınız da artış gösterir.

E-ticaret Sosyal Medyası Ne Kazandırır?

E-ticaret sosyal medyası, bir strateji ve çevrimiçi planlama ve raporlama aracı gibi bazı araçlar gerektirir. Çoğu strateji, işletmenizin sosyal medya ağlarında nasıl pazarlayacağını ve reklam vereceğini, ayrıca takipçileriyle nasıl etkileşim kuracağını ve etkileşimde bulunacağını ayrıntılarıyla açıklar.

 

E-ticaret, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığına zaman ve kaynak ayırırsanız bunun size başarı getirmesini istersiniz.Bahsedeceğimiz ipuçları e-ticaret sosyal medyasından en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olabilir ve bu da daha iyi bir yatırım getirisi elde etmenize yardımcı olabilir.

  • Kitlenizin kullandığı ağlara ve genel olarak en popüler ağlara odaklanın
  • Kullanıcı yorumlarına, sorularına ve incelemelerine yanıt vermek için zaman ayırın
  • Daha da yüksek katılım oranları oluşturmak için fotoğraflar ve videolar yayınlayın
  • Etkileşimi, görüntülemeleri ve dönüşümleri artırmak için Facebook'ta olduğu gibi gönderileri artırın veya tanıtın
  • Hedef kitlenize uygun maliyetli bir fiyatla ulaşmak için mikro etkileyicilerle ortak olun.
  • E-ticaret siteniz için henüz bir işletme sayfası oluşturmadıysanız, bu ilk adımınız olmalıdır. Ardından, ürünlerinizin fotoğraflarını, satış duyurularını, sitenizdeki ilginç içerik bağlantılarını ve takipçilerinizin görmesini istediğiniz hemen hemen her şeyi paylaşmaya başlayabilirsiniz.Anlatalım İster misiniz?

Yanlış yerde dükkan açarak, zamanınızı ve enerjinizi heba etmeyin.

Bize iletişim bilgilerinizi bırakırsanız hemen ararız.